امروز چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ مصادف با ۲۵ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۴:۱۷
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۰۰
  • اذان ظهر: ۱۳:۱۰
  • غروب آفتاب: ۲۰:۲۰
  • اذان مغرب: ۲۰:۴۱
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۹
  • امام کاظم(ع): هر که پیش از ستایش بر خدا و صلوات بر پیغمبر (صلی الله علیه وآله) دعا کند، چون کسی است که بی زه کمان کشد.
+-
بازدید: ۱۳۸۱
۳ بهمن ۱۳۹۷

دستور عدم پرداخت وجه چک برخلاف مراتب مذکور در ماده ۱۴ قانون صدور چک

پرسش چنانچه صادر کننده چک دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد سپس دارنده چک علیه دستور دهنده، شکایت دستور عدم پرداخت بر خلاف مراتب مذکور در ماده 14 قانون صدور چک را مطرح نماید در صورتی که چک از جمله چک های مذکور در ماده 13 باشد، آیا مجازاتی برای دستور دهنده متصور می باشد یا خیر.

تاریخ برگزاری:۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

برگزار شده توسط: استان بوشهر/شهر جم

پرسش
چنانچه صادر کننده چک دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد سپس دارنده چک علیه دستور دهنده، شکایت دستور عدم پرداخت بر خلاف مراتب مذکور در ماده ۱۴ قانون صدور چک را مطرح نماید در صورتی که چک از جمله چک های مذکور در ماده ۱۳ باشد، آیا مجازاتی برای دستور دهنده متصور می باشد یا خیر.
نظر اکثریت
ماده ۱۴ قانون صدور چک، بدون در نظر گرفتن این موضوع که آیا اصل چک، جنبه کیفری دارد یا خیر، مبادرت به جرم انگاری رفتار مزبور نموده است؛ لذا در صورتی که چک از جمله چک های مذکور در ماده ۱۳ قانون صدور چک باشد و صادر کننده دستور عدم پرداخت وجه چک را بر خلاف مراتب مذکور در ماده ۱۴ داده باشد، مرتکب بزه مزبور شده است.
نظر اقلیت
با عنایت به اینکه در ماده ۱۴ قانون صدور چک، دستور دهنده به مجازات مقرر در ماده ۷ محکوم خواهد شد و اعمال مجازات مذکور در ماده ۷ نیز منوط به این امر بوده که چک از جمله چک های مزبور در ماده ۱۳ نباشد؛ لذا در صورتی که اصل چک جنبه کیفری نداشته باشد، دستور عدم پرداخت وجه چنین چکی بر خلاف واقع، مجازاتی ندارد.
نظر هیئت عالی
جرم موضوع ماده ۱۴ قانون صدور چک امر مستقلی است؛ چنانچه دستور مانع پرداخت شود و هرگاه خلاف ادعایی که موجب پرداخت شده به اثبات برسد اعم از اینکه چک واجد وصف کیفری یا حقوقی باشد بزه اشعاری تحقق پیدا کرده در نتیجه نظریه اکثریت با استظهار بر استدلال مرقوم تائید می شود.

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *