امروز چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ مصادف با ۲۵ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۴:۱۷
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۰۰
  • اذان ظهر: ۱۳:۱۰
  • غروب آفتاب: ۲۰:۲۰
  • اذان مغرب: ۲۰:۴۱
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۹
  • امام کاظم(ع): هر که پیش از ستایش بر خدا و صلوات بر پیغمبر (صلی الله علیه وآله) دعا کند، چون کسی است که بی زه کمان کشد.
+-
بازدید: ۲۶۱۰
۶ بهمن ۱۳۹۷

تحلیلی بر ماده ۴۵ الحاقی به قانون مبارزه با مواد مخدر

پس از تصویب قانون الحاق یک ماده به قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر (مصوب 12/7/1396) سؤالات زیادی در خصوص ارتباط آن با سایر مواد قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و نیز نحوه عملی اجرای آن در محاکم دادگستری مطرح شد، به نحوی که بسیاری از دوره های کارآموزی ضمن خدمت قضات که در حوزه های صلاحیت د...

پیشگفتار
پس از تصویب قانون الحاق یک ماده به قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر (مصوب ۱۲/۷/۱۳۹۶) سؤالات زیادی در خصوص ارتباط آن با سایر مواد قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و نیز نحوه عملی اجرای آن در محاکم دادگستری مطرح شد، به نحوی که بسیاری از دوره های کارآموزی ضمن خدمت قضات که در حوزه های صلاحیت دادگاه انقلاب برگزار می‌شد، تحت تأثیر این سؤالات و ابهامات قرار می‌گرفت.
در ابتدا تصور می‌شد که امکان رفع اجمال و ابهام و پاسخ به این پرسش ها در قالب تهیه متن مختصر امکان پذیر است ولی بعد از طرح پیشنهاد تدوین مجموعه ای برای پاسخ به سؤالات عملی همکاران محترم قضایی در این خصوص، مطالعات اولیه صورت گرفت که براساس نتیجه آن ملاحظه گردید که ابهامات ماده(۴۵) الحاقی بسیار فراتر از‌ آن چیزی است که در بادی امر پیش بینی می‌شد، لذا تصمیم بر آن شد که در قالب تنظیم و تألیف کتاب حاضر به پرسش های مطرح شده پاسخ داده شود.
در این نوشتار سه محور کلی از ماده (۴۵) الحاقی استخراج گردیده است که به مباحث ماهوی، قواعد و ضوابط شکلی و جایگاه نهادهای ارفاقی در جرایم مواد مخدر بعد از تصویب ماده مذکور اشاره می‌نماید.
با توجه به اینکه جامعه هدف این نوشتار، قضات دادسرای عمومی و انقلاب و دادگاه های انقلاب هستند، لذا سعی شده است در مبانی استدلال، بیشتر به تفسیر متن مواد قانونی توجه شده و به آراء وحدت رویه و مواد مرتبط استناد شود و کمتر به بیان مطالب دانشگاهی و تحلیل های کلی پرداخته شود.البته سهی شده است که نظریات مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه که در خصوص موضوعات مطروحه در این نوشتار وجود دارد نیز جمع آوری گردد و میزان انطباق آن با مبانی پذیرفته شده بررسی گردد.
همچنین اهتمام نگارنده بر این بوده است که در قالب طرح پرسش و پاسخ مباحث لازم ارائه گردد تا مسئله راحت تر تبیین شده و ارائه مطالب راه گشاتر باشد.به منظور درک جامع تر از مشکلات عملی موجود و جمع آوری همه سؤالات مطروحه در این زمینه، دوره های ضمن خدمت برای قضات دادسرا و محاکم انقلاب در استان تهران و سایر استان ها با محوریت تحلیل ماده (۴۵)‌الحاقی به قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و روان گردان برگزار شد که نتیجه این نشست ها نیز در نگارش مجموعه مورد توجه قرار گرفت.
لازم به ذکر است که در اثنای تدوین این مجموعه ، دستور العملی توسط رئیس محترم قوه قضاییه در خصوص نحوه اعمال ماده (۴۵) الحاقی به تصویب رسیده که سعی شده است تمامی احکام مندرج در آن مورد تحلیل قرار گرفته و مواردی که موافق اصول و قواعد بوده اند تبیین شده و سایر احکام آن تفسیر گردد.
در پایان لازم است از زحمات اساتید فرزانه جناب آقایان ناد علی امی و عباس محدث و همکار فاضل و اندیشمند جناب آقای دکتر سید حمید شاهچراغ که در مسیر تدوین کتاب حاضر نگارنده را همراهی کرده و راهنمایی های ارزنده این ارائه نموده اند تشکر و قدردانی نمایم.همچنین مراتب تشکر و قدردانی خود را از مدیران و کارشناسان واحد تدوین متون مرکز آموزش قوه قضاییه ابراز می‌دارم.
امید است که نوشتار حاضر سهم هرچند کوچکی در رفع ابهامات موجود در تفسیر ماده (۴۵) الحاقی داشته باشد.

حسین اعظمی چهاربرج، تابستان سال ۱۳۹۷

دفتر انتشارات :تهران، بزرگراه یادگار امام(ره)، بعد از خروجی اوین-درکه، پژوهشگاه قوه قضاییه ۲۲۰۹۲۰۶۱
فروشگاه و نمایشگاه دائمی: تهران، خیابان حافظ، نبش خیابان سمیه ۸۸۱۹۹۹۰۴
مرکز مطبوعات وانتشارات قوه قضاییه : http://www.judpub.ir

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *