امروز سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ مصادف با ۱۳ رجب ۱۴۴۰
  • اذان صبح: ۰۴:۴۸
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۱۲
  • اذان ظهر: ۱۲:۱۲
  • غروب آفتاب: ۱۸:۱۴
  • اذان مغرب: ۱۸:۳۲
  • نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۱
  • امام صادق(ع): نادانی در سه چیز است: بی دلیل دوست عوض کردن، بی اعلام دلیل دشمنی کردن، جستجو در کارهای بی فایده.
+-
بازدید: ۵۱
۱۷ دی ۱۳۹۷

آشنایی با جرم پولشویی

پدیده‌های مجرمانه از دیرباز با جامعه انسانی همراه بوده است. تحولات اجتماعی، توسعه جوامع و حتی تدابیر گوناگون برای بازدارندگی مجرمان؛ توفیق کاملی نداشته‌اند و پدیده‌های مجرمانه یکسره با شرایط زمان در حال حرکت و سازگاری بوده زیرا انسان موجودی است آزاد و انتخاب‌گر. در زمانه ما نیز همراه با تحولات شگرفی...

پدیده‌های مجرمانه از دیرباز با جامعه انسانی همراه بوده است. تحولات اجتماعی، توسعه جوامع و حتی تدابیر گوناگون برای بازدارندگی مجرمان؛ توفیق کاملی نداشته‌اند و پدیده‌های مجرمانه یکسره با شرایط زمان در حال حرکت و سازگاری بوده زیرا انسان موجودی است آزاد و انتخاب‌گر. در زمانه ما نیز همراه با تحولات شگرفی که در زمینه‌های مختلف اجتماعی پدید آمده است پدیده‌های مجرمانه نیز متحول شده‌اند. نوپیدایی در پدیده‌های مجرمانه زمان ما معلول انقلاب الکترونیکی، انفجار اطلاعات و بازآرایی قوانین مدنی، تجاری و جزایی متناسب با شرایط زیست هزاره سوم است زیرا این جرم از یک‌طرف بر پایه استفاده از مظاهر توسعه اجتماعی پدید آمده است و از طرف دیگر سند قرآنی بر کهن بودن و منهی بودن آن دلالت دارد. جرم پول‌شویی را می‌توان ازجمله جرایم نوپیدا به سبک نوین به‌حساب آورد که در کتاب «آشنایی با جرم پول‌شویی» به آن پرداخته‌شده است.
آغاز سخن
پروسه جهانی‌سازی اقتصاد و نظریه دهکده جهانی با درنوردیدن مرزهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دنیا، سودهای سرشاری عاید دولت‌ها و ملت‌ها کرده اما از طرف دیگر باعث رشد چشمگیر جرایم سازمان‌یافته فراملی شده است. انقلاب الکترونیک و به‌تبع‌ آن رشد فزاینده تجارت الکترونیکی، پیچیده‌تر شدن بازارهای مالی و … همگی از علت‌های رشد این دسته از جرایم هستند. یکی از این جرایم پول‌شویی است که از جرایم سازمان‌یافته مهمتر بوده و آثار ناگواری بر دولت‌ها و ملت‌ها در پی دارد. این جرم علاوه بر آنکه خود به‌تنهایی لطمه‌های جبران‌ناپذیر اقتصادی و سیاسی را بر دولت‌ها وارد می‌آورد، باعث گسترش «جرایم منشأ» نیز می‌شود. بر اساس آمار صندوق بین‌المللی پول مقدار پولی که ناشی از ارتکاب جرم منشأ بوده و در دنیا شسته شده است برابر با ۲ تا ۵ درصد تولید ناخالص داخلی جهانی است. این مسأله سال‌هاست در کشورهای دیگر و از سوی سازمان‌های بین‌المللی موردتوجه قرارگرفته و در تدوین کنوانسیون‌ها و قوانینی از سوی کشورهای مختلف نمود پیداکرده است. در کتاب «آشنایی با جرم پول‌شویی» نگارنده سعی کرده است علاوه بر بررسی عوامل به‌وجود آورنده این مسأله، شیوه‌های ارتکاب این جرم، ارکان و آثار آن و اقدامات ملی و بین‌المللی در مبارزه با جرم پول‌شویی را مورد بررسی قرار دهد.
مختصات کتاب
نگارنده در ۱۰ فصل، پول‌شویی را تعریف و آن را تفسیر کرده است. ازجمله این فصول می‌توان به فصل «کلیات» اشاره کرد؛ فصلی که در آن مؤلف خوانندگان را با تعریف کلی این جرم آشنا می‌کند.
فصل دوم را می‌توان ورود جدی به دنیای آشنایی با پول‌شویی به‌حساب آورد؛ فصلی با عنوان «مراحل و اقسام پول‌شویی» ‌که در آن نگارنده مراحل پول‌شویی را به مکان‌یابی، لایه‌گذاری و یکپارچه‌سازی تقسیم می‌کند. در بخش اقسام پولشویی نیز پول‌شویی درونی، بیرونی، وارداتی و صادراتی بررسی، تفسیر و تحلیل می‌شود.
شیوه‌های ارتکاب پول‌شویی، ارکان جرم پول‌شویی، نحوه رسیدگی به این جرم و مراجع صلاحیت‌دار، تنگناهای قانون مبارزه با پول‌شویی، آثار و پیامدهای پولشویی، این جرم در اسناد بین‌المللی دیگر فصل‌های این کتاب را تشکیل می‌دهند.
مهمترین فصول این کتاب
در میان همه فصل‌ها دو فصل پنجم و ششم را می‌توان مهترین فصول این کتاب به‌حساب آورد که در آنها نویسنده به بیان مراجع صلاحیت‌دار رسیدگی به این جرم می‌پردازد و سپس تنگناهای قانونی مبارزه با پول‌شویی و شیوه‌های پیشگیری از آن را مطرح می‌کند.
در فصل «آشنایی با مراجع صلاحیت‌دار رسیدگی کننده به این جرم» می‌خوانیم «با توجه به اینکه جرم پول‌شویی که به منظور اخفا و پنهان کردن مال نامشروع صورت می‌گیرد، غالباً به صورت پیچیده و با ظاهری مشروع انجام می‌شود، کشف آن کار دشواری است. در وهله نخست برای پیشگیری از وقوع این جرم بهترین وسیله اعمال روش‌های متعدد در ساختار اقتصادی و اداری کشور است و در ثانی جمع‌آوری و به روز کردن اطلاعات لازم برای کشف جرم است. هرچند تجهیز کافی و آموزش ضابطان دادگستری به منظور نیل به این اهداف ضروری است اما کافی نیست؛ زیرا ضابطان عمدتاً پس از وقوع جرم در جریان ماوقع قرار می‌گیرند؛ اما سازمان‌ها و نهادهای دیگری وجود دارند که در مسیر پروسه پول‌شویی قرار دارند و می‌توانند به خوبی برای پیشگیری و کشف این جرم همکاری کنند.»
در این کتاب مراجع صلاحیت‌دار دو گروه هستند:
اول مراجع قضایی.
دوم مراجع اداری و غیرقضایی.
از جمله مراجع غیرقضایی و اداری نام‌برده شده در این تألیف می‌توان به شورای عالی مبارزه با پولشویی و مراجعی که در مواد ۵، ۶ و ۷ قانون مبارزه با پولشویی لیست شده‌اند اشاره کرد. این مراجع شامل بانک مرکزی، بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری، بیمه‌ها، خیریه‌ها، شهرداری‌ها، دفاتر اسناد، وکلای دادگستری، حسابرسان و حسابداران و کارشناسان رسمی دادگستری می‌شوند. در فصل بعدی نیز نگارنده به تنگاناهای قانونی دراین حوزه روی‌ آورده است.

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *